Kanapki|Lokale

Melody – Słona Story

Melody kojarzę z nieodżałowanej pamięci Nocnego Marketu. Kojarzę ludzi tuptających tu i tam z bąblogoframi, wypełnionymi słodkim towarem. Melody na Jana Pawła i Francuskiej były konceptem deserowym, głównie z kawami i lodami, ale do czasu. Do czasu wkroczenia na scenę mistrza warszawskiej, mięsnej gastronomii – Andrzeja Andrzejczaka. To on pomógł ekipie w stworzeniu receptur na mniej słodkie bąblowafle i ich zachęcające wnętrza. On pomógł rozpocząć w Melody słona story(o ile w tym terminie o to chodzi) i odkryć bąblogofry w Polsce na nowo.

Łączenie smaków słodkiego ze słonym przynosi fantastyczne efekty, sól pięknie podbija aromaty czekoladowe, karmelowe, deserowe. Obecnie dżem z bekonu czy słony karmel to pozycje dosyć powszednie, ale cofając się kilka lat wstecz, przypominam sobie jakie problemy z akceptacją czekolady z solą mieli moi znajomi i rodzina. W świecie piwa takie same trudności imają się Gose. Styl lekki, orzeźwiający, głównie przez dodatek soli, często owoców, ale wiele osób właśnie chlorek sodu w tej kompozycji odrzuca. Oby taka sytuacja nie dotknęła bąblogofrów na Jana Pawła 43a w lokalu numer 25. Ekipa Melody postanowiła bowiem pójść o krok dalej w ich wykorzystaniu i wypełnić wytrawnymi nadzieniami. Oczywiście dosyć słodkie ciasto nie do końca odpowiada wyobrażeniom rożka wytrawnego, więc zmniejszono w nim ilość słodyczy. Tak powstała baza, do której możemy zapakować jedną z pięciu opcji menu. Śniadaniowy, Dla Dzieci, Foodporn(te dwa zestawione obok siebie, brzmią nieco niezręcznie), Azja oraz Wege. Ze względu na to, że na wejście menu mamy 50% zniżki na hasło Słona Story, pofolgowaliśmy sobie i spróbowaliśmy czterech opcji.

Zaczęło się od Foodpornu(18.00zł). Czego chcieć więcej niż znakomicie komponującej się mieszanki, pysznie zamarynowanej i przygotowanej wołowiny, ciągnącego się sera Cheddar, pokrywającego wszystko gęstą masą chipotle mayo oraz chrupiący daikon i marchewka?
Może tylko podciągnięcia tego nieco bliżej w stronę Philly Cheesteaka, ale ja ostatnio wszędzie w menu widziałbym cheesesteaki, więc wybaczcie. Opcja Foodporn jest literalnie ogromnie satysfakcjonująca.

Czasem słońce, czasem deszcz, jak mawiają w Boliłudzie. Wege(14.00zł) z pieczonym burakiem i cytrynowym aioli nas nie przekonał. Choć słodziutki burak i moc warzyw starały się jak tylko mogły to aioli gdzieś się zagubiło i zdecydowanie zabrakło bardziej solidnych argumentów. Dodatek tofu czy seitana niewątpliwie byłby w stanie wynieść tę pozycję na wyższy poziom smaku.

Triumfalny powrót wytrawne bąblogofry zaliczają po wydaniu do naszych rąk opcji Azja(18.00zł). Bardzo intensywne, wyraziste połączenie sosu mango, ogórka w sambalu, pikli z marchwi i daikona oraz prażonego sezamu z delikatnym, nieprzeciągniętym kurczakiem, otulone miękkim gofrem – rewelacyjna, ale zarazem spójna gra kontrastów.

Na zakończenie pozycja Dla Dzieci(14.00zł). Trzy soczyste, lekko przyprawione klopsiki wołowe, oblane słuszną porcją mocnego sosu pomidorowego, obficie obsypane koperkiem, podawane z krakersami weń wetkniętymi. Dziecięca fantazja nie zna granic, ale tutaj nie ma zbytniego szaleństwa, chyba, że weźmiemy pod uwagę, że wszystko znajduje się wewnątrz bąblogofra. W takim wypadku, jeżeli Twoje dziecko odpowie kolejnym razem na pytanie co chcesz zjeść na obiad? klasyczne nie wiem, opcja Dla Dzieci będzie Twoim ratunkiem.

Należy nie zapominać, a wręcz wspomnieć, że do wszystkich pozycji doskonale komponuje się sam bąblogofer(gofr!). Miękkie, puszyste, bardzo treściwe, subtelnie tłuściutkie ciasto otula wytrawne wnętrza i zamyka każde z powyższych kompozycyjną klamrą.

Melody było konceptem z lodami i kawą. Było, bowiem weszło na właściwą ścieżkę z marketingowego punktu widzenia. Sezon na lody powoli się kończy, ale nie kończy się historia Melody. Ta historia to ich Słona Story: pikantna, soczysta, wyrazista, pełna smaku, naprawdę pyszna. Mam nadzieję, że i Wy zdążycie docenić to połączenie, zanim znów nadejdą ciepłe dni.

Tomek Mędrek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *